Littelfuse Q2006NH4TP
Q2006NH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006NH4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO263
Datasheet Download
Q2006NH4TP.pdf
Availability of Q2006NH4TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2006NH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006NH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2006NH4TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006NH4TP
Related LinksQ2006, Q2006NH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006NH4TP Details Description
Related parts for Q2006NH4TP
RES SMD 0.01 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 55POS UHM 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf