Littelfuse Q2006NH4TP
Q2006NH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006NH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO263
Datasheet Download
Q2006NH4TP.pdf
Availability of Q2006NH4TP
QUANTITY
Q2006NH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006NH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2006NH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006NH4TP
Related LinksQ2006, Q2006NH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006NH4TP Details Description
Related parts for Q2006NH4TP
IDC CABLE - MCG64K/MC64M/X datasheet.pdf
CASE PLASTIC ORG 10.79"LX9.76"W datasheet.pdf
TERM DISC LEVER 400V 16A WM BG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf