Littelfuse Q2006VH3
Q2006VH3 picture photo
Mfg. Part Number
Q2006VH3
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO251
Datasheet Download
Q2006VH3.pdf
Availability of Q2006VH3
QUANTITY
Q2006VH3 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006VH3
Internal Part NumberEIS-Q2006VH3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006VH3
Related LinksQ200, Q2006VH3 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006VH3 Details Description
Related parts for Q2006VH3
TRANS NPN 80V 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 20 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 27POS .76M datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf