Littelfuse Q2008F443
Q2008F443 picture photo
Mfg. Part Number
Q2008F443
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 200V 8A TO202
Datasheet Download
Q2008F443.pdf
Availability of Q2008F443
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2008F443 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008F443
Internal Part NumberEIS-Q2008F443
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008F443
Related LinksQ200, Q2008F443 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008F443 Details Description
Related parts for Q2008F443
TERM BLOCK GROUND GRN/YLW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC PWR AMP DUAL BTL POWERSO36 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf