Littelfuse Q2008LH4
Q2008LH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q2008LH4
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 8A TO220
Datasheet Download
Q2008LH4.pdf
Availability of Q2008LH4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2008LH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008LH4
Internal Part NumberEIS-Q2008LH4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008LH4
Related LinksQ200, Q2008LH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008LH4 Details Description
Related parts for Q2008LH4
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 220V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf