Littelfuse Q2008N4RP
Q2008N4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q2008N4RP
Brief Description
TRIAC 200V 8A TO263
Datasheet Download
Q2008N4RP.pdf
Availability of Q2008N4RP
QUANTITY
Q2008N4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008N4RP
Internal Part NumberEIS-Q2008N4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008N4RP
Related LinksQ200, Q2008N4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008N4RP Details Description
Related parts for Q2008N4RP
MODULE PWR INLET C14 SCREW TERM datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 8A 50V GBU datasheet.pdf
CONN CIC TOP 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 400V CLASS GG datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2634-12 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
NSCC ADAPTER BLK 12/15/18CKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf