Littelfuse Q2008VH4TP
Q2008VH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2008VH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 8A TO251
Datasheet Download
Q2008VH4TP.pdf
Availability of Q2008VH4TP
QUANTITY
Q2008VH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2008VH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2008VH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2008VH4TP
Related LinksQ2008, Q2008VH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2008VH4TP Details Description
Related parts for Q2008VH4TP
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
LED ZPOWER NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2800PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB R/A G50 HP ZI datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR QFN16 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf