Littelfuse Q2010LH5
Q2010LH5 picture photo
Mfg. Part Number
Q2010LH5
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 10A TO220
Datasheet Download
Q2010LH5.pdf
Availability of Q2010LH5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2010LH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2010LH5
Internal Part NumberEIS-Q2010LH5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2010LH5
Related LinksQ201, Q2010LH5 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2010LH5 Details Description
Related parts for Q2010LH5
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BACKPLANE VME J1/J2 5-SLOT MONO datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 41.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW 0503 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf