Littelfuse Q2010N5TP
Q2010N5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2010N5TP
Brief Description
TRIAC 200V 10A TO263
Datasheet Download
Q2010N5TP.pdf
Availability of Q2010N5TP
QUANTITY
Q2010N5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2010N5TP
Internal Part NumberEIS-Q2010N5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2010N5TP
Related LinksQ201, Q2010N5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2010N5TP Details Description
Related parts for Q2010N5TP
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 36" 20A 6OUT 6'CR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC LIGHT TO DGTL CONV 6-TMB datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSHRINK 12.70MM ID 50MM L datasheet.pdf