Littelfuse Q2016NH4TP
Q2016NH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2016NH4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO263
Datasheet Download
Q2016NH4TP.pdf
Availability of Q2016NH4TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q2016NH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2016NH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2016NH4TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2016NH4TP
Related LinksQ2016, Q2016NH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2016NH4TP Details Description
Related parts for Q2016NH4TP
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8MICROSMD datasheet.pdf
SNSW 6A+BK 3/16 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 2.5A datasheet.pdf
RELAY SOCKET 22 PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE TWIN AX 30AWG 4PAIR 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 24W7 RIVETED datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL datasheet.pdf