Littelfuse Q4004F42
Q4004F42 picture photo
Mfg. Part Number
Q4004F42
Brief Description
TRIAC 400V 4A TO202
Datasheet Download
Q4004F42.pdf
Availability of Q4004F42
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q4004F42 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4004F42
Internal Part NumberEIS-Q4004F42
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4004F42
Related LinksQ400, Q4004F42 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4004F42 Details Description
Related parts for Q4004F42
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TLLGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf