Littelfuse Q4006LTH
Q4006LTH picture photo
Mfg. Part Number
Q4006LTH
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC INT TRIGGER 400V 6A TO220
Datasheet Download
Q4006LTH.pdf
Availability of Q4006LTH
QUANTITY
Q4006LTH Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4006LTH
Internal Part NumberEIS-Q4006LTH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeInternally Triggered
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)65A, 80A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4006LTH
Related LinksQ400, Q4006LTH Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4006LTH Details Description
Related parts for Q4006LTH
MOSFET N-CH 60V 17.2A DPAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOT23 datasheet.pdf