Vishay/Dale RWR74S4121FRRSL
RWR74S4121FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S4121FRRSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S4121FRRSL.pdf
Availability of RWR74S4121FRRSL
QUANTITY
RWR74S4121FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S4121FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S4121FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S4121FRRSL
Related LinksRWR74S4, RWR74S4121FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S4121FRRSL Details Description
Related parts for RWR74S4121FRRSL
HOOK DOUBLE SPACE .025" BLK datasheet.pdf
FILTER LINE 5MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
FITTING SYS RA ABS YEL 2X2" datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3.3V 0.3A SOT26 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 190MA 3.8 OHM datasheet.pdf