Littelfuse Q4008L4TP
Q4008L4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4008L4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 400V 8A TO220
Datasheet Download
Q4008L4TP.pdf
Availability of Q4008L4TP
QUANTITY
Q4008L4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4008L4TP
Internal Part NumberEIS-Q4008L4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4008L4TP
Related LinksQ400, Q4008L4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4008L4TP Details Description
Related parts for Q4008L4TP
DOOR PLEXI 41.8X18.8X0.53" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
PLUG IN UNIT FOR LSX 4N STD TEMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf