Littelfuse Q4008RH3TP
Q4008RH3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4008RH3TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220
Datasheet Download
Q4008RH3TP.pdf
Availability of Q4008RH3TP
QUANTITY
Q4008RH3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4008RH3TP
Internal Part NumberEIS-Q4008RH3TP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4008RH3TP
Related LinksQ4008, Q4008RH3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4008RH3TP Details Description
Related parts for Q4008RH3TP
IC DSP CTLR 16BIT 400MHZ 208-CSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 30POS datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.52K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf