Littelfuse Q4010N5TP
Q4010N5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q4010N5TP
Brief Description
TRIAC 400V 10A TO263
Datasheet Download
Q4010N5TP.pdf
Availability of Q4010N5TP
QUANTITY
Q4010N5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4010N5TP
Internal Part NumberEIS-Q4010N5TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4010N5TP
Related LinksQ401, Q4010N5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4010N5TP Details Description
Related parts for Q4010N5TP
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
MOD INLET/CB/STD FILTER 15A PNL datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC BATT PROTECT 2-4CELL 8TSSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28474 datasheet.pdf
BOARD DEV FOR ADC08D500 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf