Littelfuse Q4016RH667
Q4016RH667 picture photo
Mfg. Part Number
Q4016RH667
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO220
Datasheet Download
Q4016RH667.pdf
Availability of Q4016RH667
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q4016RH667 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q4016RH667
Internal Part NumberEIS-Q4016RH667
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q4016RH667
Related LinksQ4016, Q4016RH667 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q4016RH667 Details Description
Related parts for Q4016RH667
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
24CIR MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 82A PWRFLAT 5X6 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf