Delta Electronics Q48SG12042NRFH
Q48SG12042NRFH picture photo
Mfg. Part Number
Q48SG12042NRFH
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 500W
Datasheet Download
Q48SG12042NRFH.pdf
Availability of Q48SG12042NRFH
QUANTITY
Q48SG12042NRFH Order Process
Ship out your order
Specifications of Q48SG12042NRFH
Internal Part NumberEIS-Q48SG12042NRFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductPower Management Solutions
Isolated Open-Frame DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi Q48SG
PackagingBulk
TypeIsolated Module, Digital
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 111.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case13-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q48SG12042NRFH
Related LinksQ48SG12, Q48SG12042NRFH Datasheet, Delta Electronics Distributor
Q48SG12042NRFH Details Description
Related parts for Q48SG12042NRFH
IDC CABLE - MSC16A/MC16M/MSC16A datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 1KX18 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB RA 30POS datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf