Bel Fuse Inc. Q48T20025-PACP
Q48T20025-PACP picture photo
Mfg. Part Number
Q48T20025-PACP
Brief Description
DC/DC CONVERT 2.5V 20A
Datasheet Download
Q48T20025-PACP.pdf
Availability of Q48T20025-PACP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
Q48T20025-PACP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q48T20025-PACP
Internal Part NumberEIS-Q48T20025-PACP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesQ48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.34" H (58.4mm x 36.8mm x 8.6mm)
Operating Temperature-
Efficiency-
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q48T20025-PACP
Related LinksQ48T200, Q48T20025-PACP Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
Q48T20025-PACP Details Description
Related parts for Q48T20025-PACP
CORD ALLIG CLIP PATCH 48" RED datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 7.5 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DL VERT .100 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 7POS 5A datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 3.96MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf