Qualtek Electronics Corp. Q5-4X-1/4-01-SS100M
Q5-4X-1/4-01-SS100M picture photo
Mfg. Part Number
Q5-4X-1/4-01-SS100M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 1/4"-100M BLACK
Datasheet Download
Q5-4X-1/4-01-SS100M.pdf
Availability of Q5-4X-1/4-01-SS100M
QUANTITY
Q5-4X-1/4-01-SS100M Order Process
Ship out your order
Specifications of Q5-4X-1/4-01-SS100M
Internal Part NumberEIS-Q5-4X-1/4-01-SS100M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ5-4X
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio4 to 1
Length328.1' (100m)
Inner Diameter - Supplied0.236" (6.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.061" (1.5mm)
Recovered Wall Thickness0.039" (1.00mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q5-4X-1/4-01-SS100M
Related LinksQ5-4X-1/4, Q5-4X-1/4-01-SS100M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q5-4X-1/4-01-SS100M Details Description
Related parts for Q5-4X-1/4-01-SS100M
RES SMD 287 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LOW PROFILE 3 LEVEL 5.08 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL 1CH 10-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf