Littelfuse Q6006LH3TP
Q6006LH3TP picture photo
Mfg. Part Number
Q6006LH3TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO220
Datasheet Download
Q6006LH3TP.pdf
Availability of Q6006LH3TP
QUANTITY
Q6006LH3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6006LH3TP
Internal Part NumberEIS-Q6006LH3TP
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6006LH3TP
Related LinksQ6006, Q6006LH3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6006LH3TP Details Description
Related parts for Q6006LH3TP
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.06 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED OR 12V WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf