NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BUK6217-55C,118
BUK6217-55C,118 picture photo
Mfg. Part Number
BUK6217-55C,118
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 44A DPAK
Datasheet Download
BUK6217-55C,118.pdf
Availability of BUK6217-55C,118
QUANTITY
BUK6217-55C,118 Order Process
Ship out your order
Specifications of BUK6217-55C,118
Internal Part NumberEIS-BUK6217-55C,118
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDPAK Reel Leader Pockets 27/Sep/2013
Increase of Empty Pockets on Leader 08/Nov/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs19 mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 25V
Power - Max80W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BUK6217-55C,118
BUK6217-55C,118 Details Description
Related parts for BUK6217-55C,118
IDC CABLE - MSD60K/MC60F/MCG60K datasheet.pdf
IC 4INPUT 12BIT ADC 24-QSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
RES 990 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10SON datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 255K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf