Littelfuse Q6008RH4
Q6008RH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q6008RH4
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220
Datasheet Download
Q6008RH4.pdf
Availability of Q6008RH4
QUANTITY
Q6008RH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6008RH4
Internal Part NumberEIS-Q6008RH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6008RH4
Related LinksQ600, Q6008RH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6008RH4 Details Description
Related parts for Q6008RH4
IC OPAMP GP 70MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
HEAT SHRINK 1.75" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 160V T/H datasheet.pdf
1.75 MSPS, 4 mW 10-Bit/12-Bit Parallel ADCs IC datasheet.pdf