Littelfuse Q6015L556
Q6015L556 picture photo
Mfg. Part Number
Q6015L556
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 15A TO220
Datasheet Download
Q6015L556.pdf
Availability of Q6015L556
QUANTITY
Q6015L556 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6015L556
Internal Part NumberEIS-Q6015L556
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)15A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6015L556
Related LinksQ601, Q6015L556 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6015L556 Details Description
Related parts for Q6015L556
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 300MA 130 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .100 T/H AU datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 2DFN datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 150UF 25 MOHM datasheet.pdf