Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y07854R53000B9L
Y07854R53000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y07854R53000B9L
Brief Description
RES 4.53 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y07854R53000B9L.pdf
Availability of Y07854R53000B9L
QUANTITY
Y07854R53000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y07854R53000B9L
Internal Part NumberEIS-Y07854R53000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y07854R53000B9L
Y07854R53000B9L Details Description
Related parts for Y07854R53000B9L
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 5A GP20 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 175W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf