Littelfuse Q6016LH3
Q6016LH3 picture photo
Mfg. Part Number
Q6016LH3
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Datasheet Download
Q6016LH3.pdf
Availability of Q6016LH3
QUANTITY
Q6016LH3 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6016LH3
Internal Part NumberEIS-Q6016LH3
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)20mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6016LH3
Related LinksQ601, Q6016LH3 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q6016LH3 Details Description
Related parts for Q6016LH3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 1:4 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf