Apem Inc. Q6R1BXXB12E
Q6R1BXXB12E picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1BXXB12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 6MM RECESSED BLU
Datasheet Download
Q6R1BXXB12E.pdf
Availability of Q6R1BXXB12E
QUANTITY
Q6R1BXXB12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1BXXB12E
Internal Part NumberEIS-Q6R1BXXB12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating65mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1BXXB12E
Related LinksQ6R1B, Q6R1BXXB12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1BXXB12E Details Description
Related parts for Q6R1BXXB12E
IC CTRLR HOT PLUG PCI 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PROX TOP 2.5MM NPN NO datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf