Apem Inc. Q6R1BXXR24E
Q6R1BXXR24E picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1BXXR24E
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM RECESSED RED
Datasheet Download
Q6R1BXXR24E.pdf
Availability of Q6R1BXXR24E
QUANTITY
Q6R1BXXR24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1BXXR24E
Internal Part NumberEIS-Q6R1BXXR24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating40mcd
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1BXXR24E
Related LinksQ6R1B, Q6R1BXXR24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1BXXR24E Details Description
Related parts for Q6R1BXXR24E
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 200V 160MA 8SMD datasheet.pdf
RES KIT 820-4.75K 1/16W 440PCS datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.1A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN PNL RCPT M12 POST SKT BLK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 35 V datasheet.pdf