Apem Inc. Q6R1BXXW24E
Q6R1BXXW24E picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1BXXW24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM RECESSED WHT
Datasheet Download
Q6R1BXXW24E.pdf
Availability of Q6R1BXXW24E
QUANTITY
Q6R1BXXW24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1BXXW24E
Internal Part NumberEIS-Q6R1BXXW24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating100mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1BXXW24E
Related LinksQ6R1B, Q6R1BXXW24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1BXXW24E Details Description
Related parts for Q6R1BXXW24E
CONN SOCKET 40POS .050" SMD GOLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 20POS 2.54MM datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT GRAY 120X80X2000MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.7NH 350MA 350 MOHM datasheet.pdf