Apem Inc. Q6R1BXXY24E
Q6R1BXXY24E picture photo
Mfg. Part Number
Q6R1BXXY24E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 6MM RECESSED YEL
Datasheet Download
Q6R1BXXY24E.pdf
Availability of Q6R1BXXY24E
QUANTITY
Q6R1BXXY24E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q6R1BXXY24E
Internal Part NumberEIS-Q6R1BXXY24E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.24" (6.10mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1)
Millicandela Rating30mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q6R1BXXY24E
Related LinksQ6R1B, Q6R1BXXY24E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q6R1BXXY24E Details Description
Related parts for Q6R1BXXY24E
MOSFET N-CH 100V 96A D2PAK datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 125V 7A SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf