Littelfuse Q8004D4TP
Q8004D4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8004D4TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 4A TO252
Datasheet Download
Q8004D4TP.pdf
Availability of Q8004D4TP
QUANTITY
Q8004D4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8004D4TP
Internal Part NumberEIS-Q8004D4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)46A, 55A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8004D4TP
Related LinksQ800, Q8004D4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8004D4TP Details Description
Related parts for Q8004D4TP
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR CC2520 datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 3CH 8MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IMCV-MEDIALINX, TX/FX-SM1310/LON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf