Littelfuse Q8008L5TP
Q8008L5TP picture photo
Mfg. Part Number
Q8008L5TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 8A TO220
Datasheet Download
Q8008L5TP.pdf
Availability of Q8008L5TP
QUANTITY
Q8008L5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008L5TP
Internal Part NumberEIS-Q8008L5TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008L5TP
Related LinksQ800, Q8008L5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008L5TP Details Description
Related parts for Q8008L5TP
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 198 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CIR BRKR 2.5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf