Littelfuse Q8008RH4
Q8008RH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q8008RH4
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Datasheet Download
Q8008RH4.pdf
Availability of Q8008RH4
QUANTITY
Q8008RH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008RH4
Internal Part NumberEIS-Q8008RH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008RH4
Related LinksQ800, Q8008RH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008RH4 Details Description
Related parts for Q8008RH4
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/CDR14G datasheet.pdf
SSD 144GB SCSI datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC 1.5KE datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 24" datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 140MA 9.1 OHM datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP24 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SMT TRANSFORMER FOR ULTRASONIC S datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf