Littelfuse Q8008RH4
Q8008RH4 picture photo
Mfg. Part Number
Q8008RH4
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Datasheet Download
Q8008RH4.pdf
Availability of Q8008RH4
QUANTITY
Q8008RH4 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8008RH4
Internal Part NumberEIS-Q8008RH4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)83A, 100A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 Non-Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8008RH4
Related LinksQ800, Q8008RH4 Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8008RH4 Details Description
Related parts for Q8008RH4
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.8A TO-220 datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 10-UMAX datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED MIDGET GROOVE T1 3/4 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf