Littelfuse Q8012NH2RP
Q8012NH2RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8012NH2RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO2
Datasheet Download
Q8012NH2RP.pdf
Availability of Q8012NH2RP
QUANTITY
Q8012NH2RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8012NH2RP
Internal Part NumberEIS-Q8012NH2RP
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8012NH2RP
Related LinksQ8012, Q8012NH2RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8012NH2RP Details Description
Related parts for Q8012NH2RP
RES SMD 453 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A SOT323-5 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf