Littelfuse Q8012NH5RP
Q8012NH5RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8012NH5RP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 12A TO263
Datasheet Download
Q8012NH5RP.pdf
Availability of Q8012NH5RP
QUANTITY
Q8012NH5RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8012NH5RP
Internal Part NumberEIS-Q8012NH5RP
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)110A, 120A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8012NH5RP
Related LinksQ8012, Q8012NH5RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8012NH5RP Details Description
Related parts for Q8012NH5RP
RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 196NFBGA datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf