Littelfuse Q8016NH4RP
Q8016NH4RP picture photo
Mfg. Part Number
Q8016NH4RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Datasheet Download
Q8016NH4RP.pdf
Availability of Q8016NH4RP
QUANTITY
Q8016NH4RP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8016NH4RP
Internal Part NumberEIS-Q8016NH4RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8016NH4RP
Related LinksQ8016, Q8016NH4RP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q8016NH4RP Details Description
Related parts for Q8016NH4RP
CONN HEADER 44POS .100 DL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 68PGA datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC PROCESSOR 4-CORE 783FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" GOLD datasheet.pdf
LED T3 1/4 WG 520NM GREEN 12VDC datasheet.pdf
SCA II RECEP datasheet.pdf
EURO TERM BLOCK 55 DEG 350MM 9C datasheet.pdf