Apem Inc. Q8F1CXXB12E
Q8F1CXXB12E picture photo
Mfg. Part Number
Q8F1CXXB12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM FLUSH BLUE
Datasheet Download
Q8F1CXXB12E.pdf
Availability of Q8F1CXXB12E
QUANTITY
Q8F1CXXB12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8F1CXXB12E
Internal Part NumberEIS-Q8F1CXXB12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating4mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8F1CXXB12E
Related LinksQ8F1C, Q8F1CXXB12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8F1CXXB12E Details Description
Related parts for Q8F1CXXB12E
SIDACTOR 230V SURGE SUP M TO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 SMD datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-JACK RG316 24" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN QMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
350 TB RIS CLA SOLID 2ND datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf