Apem Inc. Q8P1BXXB12E
Q8P1BXXB12E picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1BXXB12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT BLU
Datasheet Download
Q8P1BXXB12E.pdf
Availability of Q8P1BXXB12E
QUANTITY
Q8P1BXXB12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1BXXB12E
Internal Part NumberEIS-Q8P1BXXB12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorBlue
Lens ColorBlue
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating90mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1BXXB12E
Related LinksQ8P1B, Q8P1BXXB12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1BXXB12E Details Description
Related parts for Q8P1BXXB12E
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 50' datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf