Apem Inc. Q8P1BXXR12
Q8P1BXXR12 picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1BXXR12
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q8P1BXXR12.pdf
Availability of Q8P1BXXR12
QUANTITY
Q8P1BXXR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1BXXR12
Internal Part NumberEIS-Q8P1BXXR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating50mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1BXXR12
Related LinksQ8P1B, Q8P1BXXR12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1BXXR12 Details Description
Related parts for Q8P1BXXR12
KNOB GRAY ARROW VERSION 94 SER datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM BLUE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf