Apem Inc. Q8P1BXXW110E
Q8P1BXXW110E picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1BXXW110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 110V 8MM PROMINENT WHT
Datasheet Download
Q8P1BXXW110E.pdf
Availability of Q8P1BXXW110E
QUANTITY
Q8P1BXXW110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1BXXW110E
Internal Part NumberEIS-Q8P1BXXW110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating150mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1BXXW110E
Related LinksQ8P1BX, Q8P1BXXW110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1BXXW110E Details Description
Related parts for Q8P1BXXW110E
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 15ppm 8pF 50 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf