Apem Inc. Q8P3BXXHW110E
Q8P3BXXHW110E picture photo
Mfg. Part Number
Q8P3BXXHW110E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED PMI PROMINENT 110VAC WHITE
Datasheet Download
Q8P3BXXHW110E.pdf
Availability of Q8P3BXXHW110E
QUANTITY
Q8P3BXXHW110E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P3BXXHW110E
Internal Part NumberEIS-Q8P3BXXHW110E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating150mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P3BXXHW110E
Related LinksQ8P3BX, Q8P3BXXHW110E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P3BXXHW110E Details Description
Related parts for Q8P3BXXHW110E
RES 39 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf