Apem Inc. Q8R1CXXW24
Q8R1CXXW24 picture photo
Mfg. Part Number
Q8R1CXXW24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR 24V 8MM RECESSED WHT
Datasheet Download
Q8R1CXXW24.pdf
Availability of Q8R1CXXW24
QUANTITY
Q8R1CXXW24 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8R1CXXW24
Internal Part NumberEIS-Q8R1CXXW24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorWhite
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating150mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8R1CXXW24
Related LinksQ8R1C, Q8R1CXXW24 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8R1CXXW24 Details Description
Related parts for Q8R1CXXW24
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-24 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FEED-THROUGH TERM BLOCK GRN/YEL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLUE 100' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
GDT 1000V 15% THROUGH HOLE datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
08 MODII HDR SRST B/A W/HD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE PIN M12 datasheet.pdf