Apem Inc. Q8R3BXXG12E
Q8R3BXXG12E picture photo
Mfg. Part Number
Q8R3BXXG12E
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED PM INDICATOR RECESSED GREEN
Datasheet Download
Q8R3BXXG12E.pdf
Availability of Q8R3BXXG12E
QUANTITY
Q8R3BXXG12E Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8R3BXXG12E
Internal Part NumberEIS-Q8R3BXXG12E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Indicators Overview
Featured ProductAPEM Introduces Superbright LED Indicators
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesQ Series
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating40mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle100°
Termination StyleWire Leads - 7.87" (200.00mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8R3BXXG12E
Related LinksQ8R3B, Q8R3BXXG12E Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8R3BXXG12E Details Description
Related parts for Q8R3BXXG12E
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC RFID READER CHIP UHF 64-QFN datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 2W SMBJ datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 250W datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf