Nichicon QAK2G225KTP
QAK2G225KTP picture photo
Mfg. Part Number
QAK2G225KTP
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
QAK2G225KTP.pdf
Availability of QAK2G225KTP
QUANTITY
QAK2G225KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAK2G225KTP
Internal Part NumberEIS-QAK2G225KTP
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.906" W, 0.472" T x 1.299" L (23.00mm, 12.00mm x 33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAK2G225KTP
Related LinksQAK2G, QAK2G225KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QAK2G225KTP Details Description
Related parts for QAK2G225KTP
RES ARRAY 5 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 23POS .3MM 10" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5S FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf