Nichicon QAK2J224KTP
QAK2J224KTP picture photo
Mfg. Part Number
QAK2J224KTP
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
QAK2J224KTP.pdf
Availability of QAK2J224KTP
QUANTITY
QAK2J224KTP Order Process
Ship out your order
Specifications of QAK2J224KTP
Internal Part NumberEIS-QAK2J224KTP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesAK
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.650" W, 0.276" T x 1.102" L (16.50mm, 7.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAK2J224KTP
Related LinksQAK2J, QAK2J224KTP Datasheet, Nichicon Distributor
QAK2J224KTP Details Description
Related parts for QAK2J224KTP
IC SELECTOR/MUX QUAD 2CH 16TSSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 801 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf