Qualtek Electronics Corp. QAT-19/6-SS15M
QAT-19/6-SS15M picture photo
Mfg. Part Number
QAT-19/6-SS15M
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 19/6MM-15M
Datasheet Download
QAT-19/6-SS15M.pdf
Availability of QAT-19/6-SS15M
QUANTITY
QAT-19/6-SS15M Order Process
Ship out your order
Specifications of QAT-19/6-SS15M
Internal Part NumberEIS-QAT-19/6-SS15M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQAT
TypeTubing, Insulation
Shrinkage Ratio2.5 to 1
Length49.2' (15m)
Inner Diameter - Supplied0.750" (19.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.236" (6.0mm)
Recovered Wall Thickness0.098" (2.50mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
FeaturesAnti-Tracking, Creep Resistant
ColorOrange-Red
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QAT-19/6-SS15M
Related LinksQAT-19/, QAT-19/6-SS15M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QAT-19/6-SS15M Details Description
Related parts for QAT-19/6-SS15M
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
ADM40S/AE40M/X datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BIT HEX 1/4" 1.93" 10/PK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf