Preci-Dip 811-S1-056-10-014101
811-S1-056-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
811-S1-056-10-014101
Brief Description
CONN SPRING LOAD 56POS SNGL PCB
Datasheet Download
811-S1-056-10-014101.pdf
Availability of 811-S1-056-10-014101
QUANTITY
811-S1-056-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 811-S1-056-10-014101
Internal Part NumberEIS-811-S1-056-10-014101
Connector TypePiston
Number of Contacts56
Pitch0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)811-S1-056-10-014101
Related Links811-S1-056, 811-S1-056-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
811-S1-056-10-014101 Details Description
Related parts for 811-S1-056-10-014101
ANVIL FOR DF11-TA2428HC 901-9999 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 710 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG 60POS ZIF RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 55POS 5ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf