Qualtek Electronics Corp. QBM-150/60-QB48IN-5
QBM-150/60-QB48IN-5 picture photo
Mfg. Part Number
QBM-150/60-QB48IN-5
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 150/60MM-48"
Datasheet Download
QBM-150/60-QB48IN-5.pdf
Availability of QBM-150/60-QB48IN-5
QUANTITY
QBM-150/60-QB48IN-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of QBM-150/60-QB48IN-5
Internal Part NumberEIS-QBM-150/60-QB48IN-5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQBM
TypeTubing, Bus Bar
Shrinkage Ratio2.5 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied5.906" (150.0mm)
Inner Diameter - Recovered2.360" (60.0mm)
Recovered Wall Thickness0.118" (3.00mm)
MaterialPolyolefin (PO), Halogen Free
FeaturesAnti-Tracking, Arc Resistant
ColorOrange-Red
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBM-150/60-QB48IN-5
Related LinksQBM-150/6, QBM-150/60-QB48IN-5 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
QBM-150/60-QB48IN-5 Details Description
Related parts for QBM-150/60-QB48IN-5
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MPU MODULE RABBIT 3000 TWO PACK datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LIMIT SW ARM LEVER BOTH WAY datasheet.pdf
IC DAC 8BIT datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 7A 11 MOHM SMD datasheet.pdf