QT Brightek (QTB) QBQS400AG
QBQS400AG picture photo
Mfg. Part Number
QBQS400AG
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY SMD 0.40" 4DIG CA YW GRN
Datasheet Download
QBQS400AG.pdf
Availability of QBQS400AG
QUANTITY
QBQS400AG Order Process
Ship out your order
Specifications of QBQS400AG
Internal Part NumberEIS-QBQS400AG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters4
Size / Dimension0.512" H x 1.457" W x 0.124" D (13.00mm x 37.00mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size0.40" (10.16mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorYellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating7mcd
Wavelength - Peak570nm
Power Dissipation (Max)70mW
Package / Case12-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QBQS400AG
Related LinksQBQS, QBQS400AG Datasheet, QT Brightek (QTB) Distributor
QBQS400AG Details Description
Related parts for QBQS400AG
MOSFET N-CH 40V 170A D2PAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX98356 datasheet.pdf
PCLAMP .3937" MAXBUNDIA .255" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf